Projekt sofinancira Občina Brežice.
www.narecja.si - Interaktivna karta slovenskih narečnih besedil - Stara kmečka hiša
Izhodišča
Občina Brežice je glede na svojo geografsko lego zanimiva tudi z vidika dialektike oz. govora specifike prebivalstva, saj jo na severu omejujejo zadnji odrastki nižjega predalpskega sveta Orliškega hribovja, ki proti V in JV prehaja v gričevnati in nižinski panonski svet ob obmejni reki Sotli. Ob sotočju reke Save in Krke leži občinsko mestno središče Brežice, ki ga obdaja Brežiško polje.
Z zemljevida slovenskih narečij je razvidno, da je celotno območje občine uvrščeno v štajersko narečno skupino, čeprav leži precejšen del občine na desnem bregu reke Save, ki je geografsko opredeljen kot Dolenjska. Znotraj same občine pa je zelo pestro narečno besedje, ki žal v obdobju vsesplošne globalizacije in spremenjenega načina življenja, predvsem opuščanja starih običajev, izginja. V Društvu za varovanje maternega jezika, naravne in kulturne dediščine Maksa Pleteršnika Pišece se na pobudo Strokovnih služb občine Brežice (Srednjeročni program kulture v občini 2020-2024) zavedamo, da je potrebno nekaj narediti za ohranitev naših narečij in tipične slovstvene folklore brežiškega območja, saj zanj, glede na omenjeno specifiko, še kako velja, »da `ma vsaka vas svoj glas.« Zato smo v tej smeri zbrali narečno besedje in besedila pristne slovstvene folklore naših krajev, kar se je objavilo in se še objavlja na spletni strani Društva Pleteršnikova domačija (pletersnikova-domacija.si), zapisano in izdano pa bo še v priložnostni publikaciji.
Kot prostovoljci smo pritegnili k sodelovanju še ostale NVO (predvsem kulturna društva), ljubitelje slovenščine in tudi zainteresirano šolsko mladino z mentorji. V svojo sredino smo povabili še strokovnjake s področja slovenistike, ki so nam pomagali z nasveti. Tako smo na Pleteršnikovih dnevih 2021 v okviru znanstvenega simpozija Narečno besedje slovenskega jezika – simpozij v spomin na akademikinjo Zinko Zorko že predstavili projekt. Seveda gre zahvala Občini Brežice kot instituciji, ki skrbi tudi za narodno blago svojega območja, kar je za slovensko identiteto neprecenljive vrednosti. Kot recenzent našega projekta sodeluje akademik Marko Jesenšek, članu SAZU, kot konzulent/ka pa prof. dr. Vera Smole s slovenističnega oddelka Filozofske fakultete Ljubljana.